Od lewej: Jatki, niewielka boczna uliczka, znana juz od roku 1266
Po prawej: ocalała płaskorzeźba przedstawiająca prawdopododbnie woźnego rady miejskiej, o czym świadczy zwój trzymany w lewej ręce. Jest to jedna z nielicznych starych gotyckich rzeźb Ratusza, a znajduje się przy wschodnim wejściu do budynku. Liczne rzeźby z przyległych sukiennic zniszczono z XIX wieku, podczas rozbiórki.
Rzeźba głowy Henryka IV Probusa, wykuta w kamieniu około 1300 roku.
Tumba nagrobna Henryka IV Probusa. Na zdjęciu widać w głębi figury Apostołów z kościoła Marii Magdaleny, najdoskonalsze okazy gotyckiej rzeźby w drzewie na Śląsku.
Fundament gotyckiej wieży. Widoczne ślady szalowania deskami piaszczystego gruntu oraz świadectwo prastarego zwyczaju : garnki z pożywieniem, zamurowane na początku pracy jako tak zwana ofiara zakładzinowa.
Wrocław średniowieczny posiadał dwa zamki książęce. Na lewym brzegu Odry, tam gdzie dziś znajduje się Uniwersytet. Duża wieloczłonowa budowla strzegła jednocześnie dwóch dróg, biegnących przez Odrę i wzdłuż niej. Widok zamku zachował najlepiej plan F. de Wita
Rzeźba architektoniczna z gotyckiej Ktedry przedstawiająca męzczyznę o twarzy oddanej z surowym realizmem. Obok symboli kultowych artyści tamtego czasu mieli zwyczaj dekorować kościoły pięknymi naturalistycznymi rzeźbami
Stary klucz sklepienny(zwornik) wydobyty z gruzów gotyckiej Katedry w roku 1945. Wrocławscy architekci pozostawiali gładkie płaszczyzny ścian, ale nie skąpili kamiennych rzeźb na przyporach, kluczach sklepiennych i łukach okiennych.
Bibliografia: Julian Lewański, Wrocław, Warszawa 1947
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz