KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY NA PIASKU
Gotycki kościół NMPanny na Piasku został wzniesiony w 1334 a jego budowa trwała do 1375 roku. Powstał on na miejscu ufundowanego przez Piotra Włosta kościoła i klasztoru augustianów. Początkowo budowla była romańska, a ukończona została przed 1148rokiem. Świątynia gotycka została zbudowana według koncepcji „kościoła śląskiego”. Jest to zasługą mistrza Pieszki, który rozbudował świątynię według układu wnętrza halowego podjętego na gruncie wrocławskim w 2 połowie XIV w. gotycki kościół jest trójnawowy. Posiada on dwie wieżę : południową ukończoną w 1430roku i północną, która nie została ukończona. W kościele w 1390roku ukończona budowę kaplicy św. Rodziny, a w roku 1666 Antonio Caldina zaprojektował kaplicę św. Krzyża uznawaną za najstarszy obiekt barokowy we Wrocławiu. Od roku 1429 w kościele były wygłaszane kazania w języku polskim. W przeszłości kościół był dość często nękany pożarami, również zniszczenia, jakie wyrządziła II wojna światowa miały wpływ na dzisiejszy obraz świątyni. Ciekawostką może być znajdzująca sie dziś w kościele ruchoma szopka przyciągająca co rok turystów.
Architektura
Długość- 78 m
Szerokość- 25 m
Wysokość- 23,8 m
Charakterystyczna w kościele jest proporcjonalana hala, biegnąca nieprzerwanie w głąb świątyni. Kościół prezentuje formy gotyku redukcyjnego. Dynamiczny ruch w kierunku ołtarza biegnie po osi sklepienia gwiażdzostego (7 przęseł) w nawie głównej i przeskokowego naw bcznych. Trzy nawy pokryte są wspólnym dwuspadowym dachem. Olbrzymie okna otwarte na całej wysokości ścian poszczególnych przęseł naw bocznych dawały dostateczną ilość śwaitła nawie głównej. Okna są zdobione późnogotyckimi witrażami. Wieże świątyni poktyte są daszkami namiotowymi. Żebra sklepienne, wsparte na bogato rzeźbionych wspornikach, przedstawiających proroków, Ojców Kościoła i aniołów, ozdobionych polichromią. W przylrgąjącym do biblioteki niegdyś klasztorze dziś mieści sie oddział biblioteki uniwersyteckiej. W kościele Najświętszej
Marii Panny na Piasku znajduje sie zabytkowa, gotycka chrzcielnica. Pochodzi ona z XV wieku i jest zdobiona figurowym motywem przedstawiającym między innymi siedzącą na tronie Matkę Boską, aniołów i świętych.
bibliografia:1.Teresa Kulak "Wrocław"
2.Andrzej Konarski "434 zagadki o Wrocławiu"
3.Tadeusz Broniewski "Sztuka worcławia"
4.Edmund Małachowicz "stare miasto we Wrocławiu"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz