niedziela, 30 listopada 2008

Nagrobki średniowieczne

Trochę historii

Zachowane we Wrocławiu przykłady nagrobków średniowiecznych sięgają 2. połowy XIII w. Wiele z nich były usuwane z kościołów, przez co ulegały zniszczeniu, lub były wykorzystywane powtórnie. Poniżej postaram się przedstawić kilka z nich - moim zdaniem najokazalszych.


Wiedza praktyczna

Występujące typy to: płyta nagrobna i nagrobek tumbowy z figurą zmarłego. Dominują płyty nagrobne, zamykające pierwotnie komory grobowe; w śród nich wyróżnić można: inskrypcyjne, heraldyczne i z wizerunkiem zmarłego. Materiałem był głównie piaskowiec, rzadziej granit, marmur lub brąz. Przedstawienia są ryte lub relifowe, niekiedy aplikowano brązowe litery, ornamenty, herby i wizerunki.


Przykłady:

Płyta nagrobkowa biskupa wrocławskiego Jodoka z Rożemberka (ur.1430 r., zm. 12 grudnia 1467 r. w Nysie) znajdująca się w Muzeum Archidiecezjalnym.
















Płyta nagrobkowa biskupa wrocławskiego Piotra II Nowaka (w latach 1447 - 1456) znajdująca się w Katedrze.

















Płyta nagrobkowa Jana IV Rotha (biskup wrocławski w latach 1482 - 1506) znajdująca się w Katedrze.
















Rysunek przedstawiający nagrobek Piotra (ur. ok. 1080, zm. 1153, możnowładca śląski z rodu Łabędziów) i Marii Włostowiców znajdujący się w kościele św. Wincentego.











Płyta wierzchnia z nagrobka tumbowego Przecława z Pogorzeli (biskup wrocławski w latach 1342 - 1376) znajdująca się w Kaplicy Mariackiej.









Płyta z figurą Henryka II Pobożnego (książę śląski, krakowski i wielkopolski 1238 - 1241). Znajduje się w kościele Franciszkanów pw. św. Jakuba.












Literatura:

1. Encyklopedia Wrocławia, wyd. Dolnośląskie, Wrocław 2006

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Pomysł na notkę genialny!!! Zabrakło mi jednak treści do poszczególnych zdjęc.