niedziela, 30 listopada 2008

Kościół Św. Wojciecha we Wrocławiu




zdjęcie pochodzi ze strony internetowej: http://www.dolny.slask.org.pl/ i zostalo zrobione przez p.Zbigniewa Czerwiec.

1. Trochę historii...

Nalezy do najpiękniejszych gotyckich kościołów Wrocławia.
Historia wskazuje, że świątynia ta została poświęcona męczennikowi, pierwszemu świętemu Polski- Św. Wojciechowi
Kościół ten został poświęcony w roku 1112 przez biskupa Żyrosława ( 1112-1120) Historia wskazuje również na to, że był to pierwszy parafialny kościół przedlokacyjnego Wrocławia. Biskup Wawrzyniec I (1207-1232) wyraził życzenie był to Dominikanie objęli kościół Św. Wojciecha i tutaj mieli swą siedzibę.
Nalezy wspomnieć także, że początkowo Bogusław ( ten, który ową świątynię wzniósł) przekazał ją augustianom w roku 1148. Przejęcie przed dominikanów nastąpiło 17.05.1226 roku (objęcie przyległej ziemi należącej do kościoła, terenu do Białej Oławy. Dominkanie zapłacili augustianom 10 marek srebra i 16 miarek(półkorców) zboża.
Warto napisać, ze dominkanie czerpali dochody z dawania odpustów, ale także dzięki hojnych zapis np. złożonych przez Mikołaja ze Słupa( rajca miejski) Dzięki jego podarkowi udało się wybudować prezbiterium, co ma ścisły związek z poświęceniem kościoła przez bp.Nankiera 24.09.1330 roku.


2. Kościół Św. Wojciecha w liczbach ...

-kościół ma 72 m długości i 33,6 metrów szerokości na zewnątrz
-7 gorszy wypłacono kamieniarzom, których majstrem był Henko Kal, który miał ofiarowac dominkanom 200 florenów węgierskich
-24 gorsze otrzymał magister Bartel na wykonanie malowidła na chórze służącym nowicjuszom.
- rok 1512 kościół liczy 14 ołtarzy

3. Upadki kościoła Św. Wojciecha, przeszkody w jego prawidłowym istnieniu.

Reformacja, tj negatwne wpływy Marcina Lutra. W roku 1608 kościół padł pastwą rabunków, zdemolowano ołtarze, zniszczone zostały organy. Wciąz brakowało pieniędzy na remonty, fatalnie zapisały się w dziejach świątyni rządy pruskie.

4. Okres wojny

Ks. Peikert zapisał: ,, Kościół ma rozerwany dach. Wielkie gotyckie okna sa zupełnie puste. W murach widać ślady pocisków, wewnątrz kościoła zwalisko gruzu i potłuczonego szkoła. Nabożeństwa odprawia się w małej kaplicy Św. Józefa obok kościoła Św. Wojciecha''.

Następnie przyszedł czas na odbudowę charakateryzuje je E. Małachowicz: ,,W latach 1953-1955, pod kierunkiem Jerzego Rzepeckiego, zrekonstruowano sklepienia, dachy i kamieniarkę okien i poczęściowym wykończeniu wnętrza oddano je do użytku. W tym samym czasie wykonano rekonstrukcję cennego szczytu zachodniego według projektu Jana Burka na podstawie zachowanych materiałów ikonograficzych''


5. Architektura kościoła Św. Wojciecha

Drodzy Państwo jest to punkt odniesienia do naszego tematu. Nie przytaczam poprzednich punktów po to by niepotrzebnie zajmować miejsce i tracić czas, przytaczam je by łatwiej było zrozumieć Państwu jak historia zmieniała zabytki Wrocławia. Chciałabym uwypuklić jak czas zmienia architekturę i rzeźbę, jak inne epoki przysłoniły gotyk i jak niewiele go jeszcze zostało...


Przechodząc do konkretnych informacji:


Kościół ten wzniesiony jest na planie krzyża. Jednonawowy otoczony łukami podporowymi i szeregiem kaplic. Wnętrze nazwy i prezbiterium ma sklepienie krzyżowo-żebrowe, trzyprzęsłowy transept zaś-gwiaździste. Wieza połozona jest pomiędzy transeptem i prezbiterium, powstała na planie kwadratu, w części górnej przechodzi w ośmiobok.Zachodni szczyt ceglany zdobią gryzy, dwie wieżyczki i sterczyny, W oknach z laskowaniami zwieńczonych ostrołukami zainstalowano witraze.




-




zdjęcie pochodzi ze strony internetowej: http://www.dolny.slask.org.pl/ i zostalo zrobione przez p.Zbigniewa Czerwiec.






(zdjęcie pochodzi ze strony internetowej: http://www.dolny.slask.org.pl/

Informacje, które tu zawarłam zostały zaczerpnięte z książki : ,,Kościoły Wrocławia'' Zygmunta Antokowiaka. Publikacja książki została przygotowana na 1000 lecie biskupstwa wrocławskiego pod redakcją ks. Józefa Patera.

Brak komentarzy: